Rue Lavande

Blog

Lavanta Sabunu Ne İçin Kullanılır? Faydaları Nelerdir?

Oluşturan: in Blog Haziran 15, 2023

Kokusuyla ruhunuzu okşayan ve doğanın büyülü armağanlarından biri olan lavanta, yüzyıllardır insanları büyülemeye devam eden bir bitki olarak dikkat çekmektedir. İncecik mor çiçekleri ve hafif esintilerle dans eden yapraklara sahip olan bu bitki, sadece görsel bir şölen sunmakla kalmamakta, aynı zamanda derin bir duygusal ve fiziksel etki bırakmaktadır. Lavanta sabunu ise bu bitkinin ferahlatıcı ve rahatlatıcı etkisini bedeninizde hissedebilmeniz için üretilmektedir. Peki lavanta sabunu faydaları nelerdir?

Lavanta Sabunu Nasıl Yapılmaktadır?

Medikal alanda tercih edilen angustifolia cinsi lavantaları kendi bahçesinde yetiştirerek en iyi lavanta sabununu ortaya çıkaran Rue Lavande, herhangi bir katkı malzemesi veya koruyucu madde olmadan bu ürünleri sizlerle buluşturmaktadır. Özel bakımı gerçekleştirilen tarlalardan hasat edilen lavantalar, distilasyon yöntemi ile işlenmekte ve yağ elde edilmektedir. Bu yağlar ise sabunun temel maddesini oluşturmaktadır.

Lavanta sabununun yapılışı için ilk aşama tamamlandıktan sonra sabun bazı eritilmekte ve distilasyon yöntemi ile elde edilen yağ ve bitkinin çiçekleri eklenmektedir. Tamamen doğal maddelerden oluşan bu karışım, kalıplara dökülmekte ve kurutulmaya bırakılmaktadır. Kuruma aşaması tamamlandıktan sonra bu harika ürünü kullanabilirsiniz!

Lavanta Sabunu Cilde İyi Gelir Mi?

Tamamen doğal yollarla elde edilen ve içerisinde lavanta bitkisinin özlerini barındıran bu sabunlar, hem fiziksel hem de psikolojik iyi hale ulaşmanıza yardımcı olmaktadır. Lavanta sabununun cilt sağlığına etkileri:

 • Özellikle yağlı ve hassas ciltler için kullanılması önerilirken cildin canlılık ve tazelik kazanmasını sağlamaktadır.
 • İçeriğindeki lavanta kokusunun verdiği etkiyle rahatlamaya yardımcıdır.
 • İçeriğindeki doğal ve faydalı bileşenler sayesinde cildi kirlerden arındırmakta ve gözenekleri temizlemektedir.
 • Yaşlanma karşıtı etkisiyle yaşlanma belirtilerinin oluşumunu azaltmaya yardımcıdır.

Lavanta Sabunu Günde Kaç Kez Kullanılmalıdır?

Günlük lavanta sabunu kullanımı, kişisel tercihlerinize ve cildinizin tepkisine bağlı olarak değişebilmektedir. Ancak genel olarak, günde bir veya iki kez kullanmanız önerilmektedir. Sabah ve akşam olmak üzere günlük cilt temizliği rutininize ekleyerek bu doğal mucizenin faydalarından yararlanabilirsiniz. Lavanta sabunu, nazik ve doğal bir temizleyici olduğu için günlük kullanıma uygundur.

Lavanta Sabunu Saça Nasıl Uygulanabilir?

Etkileyici kokusu ile bedenin rahatlamasını ve ferahlamasını sağlayan lavanta sabunu, saç bakımı için de kullanılabilmektedir. Tamamen doğal yollarla üretilen bu ürünü saça uygulamanın birkaç farklı yöntemi bulunmaktadır.

Lavanta sabununu saça direkt uygulayabilirsiniz. Duş esnasında sabunu köpürterek elde ettiğiniz köpükleri saçınıza uygulayabilir, masaj hareketleri ile derinlemesine nüfuz etmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca sabunu şampuan haline getirerek de saçınız için kolaylıkla kullanabilirsiniz.

Lavanta Sabunun Saça Faydaları Nelerdir?

Lavanta sabunu saç sağlığı için son derece faydalı bir temizleyici üründür. Gücünü lavanta bitkisinin doğal bileşenlerinden alan bu ürün, duş esnasında kullanıldığında hem saçı temizlemekte hem de bakım sağlamaktadır. Diğer olumlu etkileri şu şekildedir:

 • Saçtaki kir ve yağ birikimini giderek ferah ve temiz hissettirir.
 • Özellikle hassas veya tahriş olmuş saç derisi için yatıştırıcı bir etkiye sahiptir.
 • Saçı doğal olarak besler ve güçlendirir.
 • Saç tellerini güçlendirerek kırılma ve dökülmeyi azaltmaya yardımcıdır.
 • Saçı yumuşatarak pürüzsüz ve parlak bir görünüm sağlar. Saçtaki nem dengesini koruyarak kuruluğu ve kabarmayı azaltır.
 • Güzel bir lavanta kokusuna sahip olduğu için saçınıza hoş bir koku sağlar. Saçınızı temizlerken aynı zamanda ferah ve mis gibi bir kokuya büründürür.

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Sepet